Home Klasyfikacja populacyjna - Coon, Garn, Birdsell

Klasyfikacja populacyjna ras ludzkich - Coon, Garn, Birdsell

Kliknij w tytuł powyżej by przejść do artykułów z kategorii.

Konepcja populacyjna ras ludzkich w ujęciu Coon, Garna i Birdsella z 1950 [Races. The Problem of race formation in Man]. Potem rozwinięta przez Garna w jego pracy z 1961 [Human Races] i przez Coona w jego pracach z 1965 [The Living Races of Man] i Racial Adaptations [1982].

Izolowana rasa lokalna eskimoska

eskimosNiewielkie populacje rozmieszczone wzdłuż arktycznych wybrzeży północno-wschodniego skrawka Azji i przede wszystkim Ameryki Północnej i Grenlandii.

Czytaj więcej...

Izolowana rasa lokalna ajnoska

ajnuidMarginalna, izlowana rasa lokalna stanowiąca pierwotnie autochtoniczną ludność wysp japońskich, Kuryli, Sachalinu. Aktualnie spotykana nielicznie na japońskiej wyspie Hokkaido.

Czytaj więcej...

Izolowana rasa lokalna negrytoska

negrito1Obecnie nieliczna, izolowana rasa lokalna plemion Negrytosów spotykana na Filipinach, Półwyspie Malajskim i Andamanach. Przed migracją mongoloidów do Azji Południowo-Wschodniej prawdopodobnie stanowiła tam rasę geograficzną.

Czytaj więcej...

Rasa lokalna hinduska

rasa lokalna hinduskaPopulacje północnych Indii, południowego Nepalu, Bangladeszu i częściowo Pakistanu. Z reguły z indoeuropejskiej rodziny językowej. Również przedstawiciele niektórych wyższych kast w Indiach południowych.

Czytaj więcej...

Rasa lokalna drawidyjska

Rasa lokalna drawidyjskaPopulacje południowych i środkowo-wschodnich Indii. Mówiące głównie językami z drawidyjskiej grupy językowej. Również część przedstawicieli kast niższych w Indiach północnych.

Czytaj więcej...

Rasa geograficzna australijska (Australoidzi)

Rasa geograficzna australijskaPopulacje Aborygenów z Australii, zwanych też australoidami. W zmieszaniu z Negrytami badź Melanezyjczykami cechy tej rasy wykazywali wymarli Tasmańczycy. Cechy australoidalne w mniejszym bądź większym nasileniu posiada wiele mieszanych populacji z Melanezji, Oceanii, Azji Południowo-Wschodniej i południowych Indii.

Czytaj więcej...

Izolowana rasa lokalna murajska (południowoaustralijska)

murayPopulacje Aborygenów z południowo-wschodniej Australii należące do rasy geograficznej australijskiej (australoidów).

Czytaj więcej...

Rasa geograficzna melanezyjsko-papuaska

 Rasa geograficzna melanezyjsko-papuaskaLudność Melanezji (od Nowej Kaledonii na zachodzie do Fidżi na wschodzie) i Nowej Gwinei.

Czytaj więcej...

Rasa geograficzna polinezyjska

rasa geograficzna polinezyjskaPopulacje wysp Polinezji od Wyspy Wielkanocnej na wschodnie, do Hawajów na północy i Nowej Zelandii na zachodzie.

Czytaj więcej...

Rasa geograficzna mikronezyjska

 Rasa geograficzna mikronezyjskaPopulacje zamieszkujące wyspy Mikronezji (od Guam na zachodzie do Wysp Marshalla i Gilberta na wschodzie).

Czytaj więcej...