Home O portalu

O portalu

Witam wszystkich zainteresowanych antropologia fizyczną. Portal powstał pod w październiku 2014 roku.

Jego celem jest prezentacja w jednym miejscu informacji z tej dziedziny w maksymalnie skondensowanej formie, łatwej do ogarnięcia przez laika. Oprócz wyjaśnienia wielu pojęć z antropometrii i genetyki populacyjnej, przedstawiam tu opracowania i mapy dotyczące zróżnicowania ludności świata w tym względzie.

Oczywiście nietrudno zauważyć że najbardziej obszernym działem jest prezentacja różnych systemów taksonomicznych człowieka, czyli tzw. typologii rasowej w ujęciu antropologów polskich (Michalski, Czekanowski) jak i wybranych zagranicznych (Hooton, Lundman, Eickstedt, Coon i inni). Zastrzegam że należy traktować te koncepcje w kontekście historycznym, gdyż obecnie większość antropologów nie stosuje ich w praktyce badawczej. Z jakich względów to już inna kwestia. Staram się więc wypełnić lukę jaka istnieje w polskim Internecie jeśli chodzi o tą tematykę.

Jeśli chodzi o mnie to interesuję się tym tematem od około 15 lat i zdecydowałem się podzielić posiadaną przeze mnie wiedzą z szerokim gronem internautów. Jeśli komuś nie podoba się idea tego portalu, nikt nie zmusza do jego przeglądania...

 

 Łukasz

administrator portalu