Home Klasyfikacja rasowa Czupkiewicz

Koncepcja typologii rasowej - Czupkiewicz

Kliknij w tytuł powyżej by przejść do artykułów z kategorii.

 

Omówienie

Nie będe jej oczywiście opisywał bo jest oparta od początku do końca na błędnej metodologii:)

Autor dzieła o szumnym tytule "Pochodzenie i rasa Słowian" [1996] np. dla obliczenia ile procentowo w Polsce liczą wymyślone przez niego rasy, użył danych z pomiarów antropometrycznych S. Górnego z lat 1955-56 (część zamieściłem tutaj). Problem w tym że Górny nie podawał żadnych korelacji między tymi pomiarami...

Lubomir Czubkiewicz założył arbitralnie pewne powiązania, np. osobników o wskaźniku głównym mezo- i dolichocefalicznym dzielił przy pomocy statystyki wskaźnika twarzowego (liczonego oczywiście dla całej badanej grupy) na wąsko i szeroko twarzowych (założył błędnie ponadto że wszyscy są jasnowłosi, bo wg niego Polsce nie ma osobników o takim wskaźniku o włosach ciemnych, ujawniając swoje braki w znajomości choćby Czekanowskiego) i tym podobne absurdalne  z punktu widzenia statystyki kwiatki. Albo uznanie wszystkich osobników o profilu nosa garbatym z marszu za typ dynarski. W podobny błędny sposób obliczał odsetki wymyślonej przez siebie rasy międzymorskiej oparte na materiałach kopalnych innych autorów.

Naprawdę nie polecam. Książka jest obecna od dawna w sieci i robi więcej szkody niż pożytku swymi wyssanymi z palca teoriami.