Jedna z ras (typów elementarnych) w typologii indywidualnej kierunku morfologiczno-porównawczego. Odmiana czarna. Rasa buszmeńska (względne typ elementarny buszmeński) oznacza się symbolem N. In English: Bushmenoid race (N).
Zobacz też - podstawowe różnice między indywidualnymi typami rasowymi, a rasami geograficznymi
Objaśnienia do poniższych danych:
♂ - mężczyźni
♀ - kobiety
(♂+♀) - oznacza wspólne serie dla kobiet i mężczyzn ale inne, nie zbiorcze dla osobno podanych
w nawiasach po średnich podane zakresy zmienności (min - max)
Cechy dyskwalifikujące danego osobnika jako przedstawiciela tej rasy (mimo posiadania innych wyżej wymienionych):
czarna skóra
mocne owłosienie ciała
krótka czaszka / głowa
wysoka czaszka / głowa
okrągłąwe oczodoły
wywinięte wargi
wełniste włosy
Niżej sprawdź dokładną charakterystykę. Część wymienionych cech, szczególnie opisowych, ma jedynie znaczenie pomocnicze i nie może służyć jako podstawowe kryterium wyznaczania przynależności do tej rasy.
1. Wg Wiercińskiego jest to przejście od odmiany czarnej do żółtej. Michalski teoretyzował że rasa ta powstała np. w wyniku bardzo odległej w czasie stabilizacji typu mieszanego pigmejsko-wyżynnego.
2. Początkowo określana przez Michalskiego (za Czekanowskim) jako rasa negroidalna (N), obecna nazwa wprowadzona przez Wiercińskiego, m.in. dlatego że termin Negroids był używany przez zachodnich antropologów zamiennie na określenie całej odmiany czarnej, więc określenie Czekanowskiego wprowadzało tylko niepotrzebne zamieszanie przy tłumaczeniu prac na angielski.
W czystej formie charakterystyczny składnik płd-zach. Afryki (Buszmeni i Hotentoci). W przeszłości rozsiedlony znacznie dalej na północ. Zasięg tego typu obejmował całą Afrykę południową i częściowo wschodnią. Poprzez swoje formy mieszane obecny tam nadal, z rzadka jego wpływy można spotkać też w Afryce środkowej, zachodniej i północnej. Jako pośredni wpływ poprzez typy mieszane, np. liczny w całej Czarnej Afryce poza strefą leśną, typ sawannowy (NS).
Henzel T., Badania struktury rasowej ludności Afryki Środkowej, 1963
Henzel T., Michalski I., Podstawy klasyfikacji człowieka w ujęciu Tadeusza Henzla i Ireneusza Michalskiego (oraz dyskusja do artykułu), Przegląd Antropologiczny, t. 21, z. 1-2, 1955 (zobacz opis tej rasy)
Michalski I., Charakterystyka antropologiczna ludności dorzecza Kwilu, 1957
Wierciński A.,Typologia rasowa [w:] Mały Słownik Antropologiczny, 1976, s. 471–481 link
Wierciński A. i Bielicki T., The Racial Analysis of Human Populations in Relation to Their Ethnogenesis, Current Anthropology, Vol. 3, No. 1 (Feb., 1962), s. 2+9-46 link